Szentendre, 2024. október 17.
A PSZE Szenior tagozata szervezésében – az ország több pontjáról érkezve – 28 fő tett látogatást október 17-én a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban Szentendrén.
A Skanzen nagy területen elhelyezkedő kiállítótereinek bejárására egy egész nap is kevés, a korabeli kis vonattal ajánlott a közlekedés a tájegységek között.
Az Erdélyi tájegységet választottuk, ami látványos történelmi összefoglalót nyújt, különös tekintettel a postai vonatkozású emlékekre. A kialakított épületegyüttesek között eredetiben létrehozott, századfordulós formában jelenik meg Székelyudvarhely postája. Felidézve a múlt századelő postai hangulatát, kialakítása, berendezése és küldemény kezelése, tárolása mind-mind a régmúltra utal.
A korabeli postáskisasszony (előadóművész) megismertetett bennünket az egykori postavezető Trianon utáni sorsával, aki 1922-ben távozásra kényszerült és a Budapest 70 Posta megbecsült vezetőjeként folytatta postás pályafutását.
Az időnkbe még belefért a gyógyszertár, a divatáru üzlet és a marosvásárhelyi kávéház meglátogatása is, amelyek egy letűnt kor csodás kultúráját mutatják be a ma szemlélődőnek. A Skanzen területén egyre több tájegységben találkozhatunk korhű szereplőkkel, és ismerhetjük meg közelebbről az egykor ott lakók, dolgozók életét, elnevezése „Élő történelem”.
Élő történelem – Szabadtéri Néprajzi Múzeum: Skanzen – Szentendre
Köszönet a muzeológusoknak, akik mindezt felkutatták és eredeti formájában kialakították, hogy az utókor rácsodálkozhasson és emlékezhessen a régmúltra.
A jó hangulatú őszi sétát történelmi áttekintéssel és a korabeli, Jászárokszállásról áttelepített fogadóban elköltött ebéddel zártuk, és megállapítottuk, hogy ide még visszatérünk.
Bővebben itt olvashatsz: Erdély – Szabadtéri Néprajzi Múzeum: Skanzen – Szentendre