Szentes, 2024. április 24.
A PSZE Dél-alföldiTerületi Szervezete és a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány közös szakmai rendezvényt tartott ezen a napon Szentes 1 Posta épületének II. emeleti tanácstermében. A rendezvényen a postatörténeti kiállítás aznap délelőtti takarításában résztvevő szentesi és szegedi aktivisták mellett számos PSZE-tag vett részt Budapestről, Szegedről, Szentesről, Békéscsabáról és más településekről. A teljes létszám megközelítette a hatvan főt.
Illin József, a PSZE Dél-alföldi Területi Szervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket, köztük Lukács Angélát, a PSZE ügyvezető igazgatóját, Szabó Zoltán Ferencet, Szentes város polgármesterét, Móra József önkormányzati képviselőt, Hajós Viktóriát, a Polgármesteri Hivatal munkatársát, Kalmár László KPSE-elnököt, dr. Nemes Sándort, a Postás Szakszervezet területi titkárát, továbbá a szakmai rendezvényre érkezett dél-alföldi PSZE-tagokat és a Postások Szegedi Nyugdíjas Egyesületének jelenlévő – a délelőtti takarításban aktívan részt vevő – tagjait.
Az első előadás a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány és a PSZE Területi Szervezete nemzetközi kapcsolatairól szólt. Ezen belül Lovászi József adott áttekintést az alapítványnak a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Alapítvánnyal, a Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeummal, valamint a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesülettel 2017 óta fennálló együttműködés történetéről. Utána Tóth László DAPTA-elnök ismertette a DAPTA és a PSZE, valamint az ország déli határán túl élő, szabadkai és eszéki postás közösségekkel több éve kialakított kapcsolatokat, rendezvényeket, találkozókat. Ebben Magyarországról a PSZE dél-alföldi és dél-dunántúli területi szervezetei játszanak jelentős szerepet, a PSZE Országos Elnökségének támogatásával. Tóth László a magyarországi, szerbiai és horvátországi postás közösségek 2024. évi terveiről és rendezvényeiről is tájékoztatta a hallgatóságot. Többek közt megemlítette, hogy 2024. október 9-én, a Postai Világnapon a három ország határmenti postás közösségei együtt kívánják megünnepelni Pécsett az Egyetemes Postaegyesület (UPU) megalakulásának 150. évfordulóját.
A rendezvény szűkebben vett postaszakmai előadója Tóth László volt, aki „50 éves a postai irányítószám Magyarországon” címmel tartott vetítettképes előadást. Ismertette az 1973-ban bevezetett irányítószám-rendszer előzményeit, a küldeményfeldolgozás és -szállítás irányítószám előtti és utáni rendszerét, az irányítószámok sikeres bevezetését és szerepét a küldeményfeldolgozás modernizálásában. Hangsúlyozta, hogy az irányítószámok bevezetése a Magyar Posta sikeres projektje volt, és ma is nélkülözhetetlen alapját képezi a postai küldemények áramlásának, de szervesen beépült az állami, közigazgatási, kereskedelmi és gazdasági élet vérkeringésébe is.
Ezután Illin József, a PSZE dél-alföldi szervezetének elnöke az UPU megalakulásának idén esedékes 150. évfordulójára emlékeztetve áttekintette az Egyetemes Postaegyesület létrejöttének előzményeit, az alapító okirat 1874. október 9-én Bernben történt aláírását, az akkor már 6 éve független Magyar Királyi Posta részvételét a tárgyalásokon és az egyezmény aláírásánál, valamint a nemzetközi szervezet jelentőségét az országhatárokon átívelő postai küldeménytovábbítási és elszámolási rendszer máig fennálló működésében.
A szakmai rendezvény után a résztvevő közel 60 résztvevő jóízűen fogyasztotta el az időközben elkészült vadpörköltet. Ebéd után az érdeklődők megtekinthették a DAPTA állandó kiállítását, Verók istván DAPTA kiállításvezető pedig hegedűszólóval járult hozzá a rendezvény hangulatos befejezéséhez.