Zalaegerszeg, 2024. május 29.
Üzemlátogatással egybekötött szakmai napot szervezett az egyesület Zalaegerszegre május 29-én. Az ország számos területéről érkeztek a PSZE tagok Szegedtől Budapesten át, Tápiószentmártonról, Szigetszentmiklósról, Celldömölkről.
A résztvevők meglátogatták a ZalaZONE Járműipari Tesztpályát, ahol egy előadás keretében prezentációval mutatták be, hogyan készült, illetve az újabb részei még készülnek, hány hektáron terül el, hányféle pálya található rajta. Mire is alkalmas ez a pálya, milyen paraméterei vannak, ami a távolságokat, sebességeket, emelkedőket-lejtőket vagy azok százalékait jellemzi, az útfelületek fajtáit a fékezésekhez és sok érdekes információt mondtak el számokban is, ami a későbbiekben fontos volt, mert egy játékra is beneveztünk ezzel a látogatással – természetesen önként vállaltuk, nem volt kötelező -, ugyanis kisebb ajándékokért visszakérdezték az út során, amit az autóbusszal tettünk meg a pályán.
Tehát az előadást követte autóbusszal a különböző pályaszakaszok bejárása, megtapasztalása annak, hogy valójában milyen is a 30 %-os emelkedő vagy lejtő. Közben egy-egy állomás előtt a szakmai előadás elhangzott információi alapján tettek fel kérdéseket, és a helyes válaszadó ajándékot kapott, a kérdésekből nem kevés hangzott el, így sokan kaptak a kisebb vagy éppen vicces ajándékok közül pl.: ivókulacsot vagy stresszlabda helyett stresszautót.
A tesztpálya egyébként igénybevehető magánszemélyeknek is vezetési tréningre, nem csak autóipari vállalatoknak tesztelésre. Számos terület (rendőrség, katasztrófavédelem), ill. cégek munkatársai végeznek itt vezetési gyakorlatokat, és emellett a ZalaZONE széleskörű lehetőséget biztosít akár az oktatás, akár a kutatás fejlesztésben is. Itt olvashatsz bővebben: ZalaZONE
A külsős program után a csoportot fogadta a – 2023 áprilisban átadott – MP Zrt. Zalaegerszegi Operatív Osztályán Korpa Gábor területi operatív osztályvezető és Németh Jenő üzemeltetés irányító. Az osztályvezető egy előadásban prezentációval mutatta be a területük jellemző munkáit, hogy épül fel a járati rendszer, mennyi a jellemző napi mennyiség, hányan dolgoznak együtt, a járműveket.
Ezt követően megtekintettük a csarnokot, a szállító gépsort, a kiszolgáló helyiségeket, és mindezt a kedves fogadtatást finom kávé és pogácsa mellett töltöttük el.
Lukács Angéla